CRM Projeleri Dukan Diyeti Gibidir

Yaklaşık 3 yıldır CRM iş çözümleri projelerinin içindeyim. Bu 3 yıl içinde projenin gerçekleştiği tarafta(son kullanıcı), projeyi gerçekleştiren tarafta(iş ortağı) ve projenin başrol oyuncusu ürünün sağlayıcısı(vendor) tarafında da bulundum. Burada gözlemlediğim durumları kendi yorumlarımla sizlere aktarıyorum ve elimden geldiğince tavsiyelerde bulunmaya çalışıyorum.

Bugünkü yazımda da crm projelerine bakış açısıyla ilgili bir yorumda bulunmak istiyorum. Bunun için yine çok sevdiğim metafor yöntemini kullanacağım. Bu arada metafor yöntemini Çocuğu, Emiceyi, Neneyi Alın Gelin: Bulut’u Açıklıyorum başlıklı yazımda açıklamıştım. Bu yazıdan önce ona da kısa bir göz atabilirsiniz.

Metafordan yana sıkıntı yok, sen devam et koçum diyorsanız da crm projelerini dukan diyetine, crm projelerinde yer alan son kullanıcı tarafındaki profesyonelleri de dukan diyetine başlayan kişilere benzettiğimi belirterek artık konuya giriyorum. Dukan diyeti ilgilenenlerin bileceği üzere diğer diyetlerden biraz farklı. 4 evreden oluşuyor ve çok miktarda kiloyu görece daha hızlı bir yöntemle vermenizi sağlıyor. Bu diyette “atak evresi, seyir evresi, güçlendirme evresi ve koruma evresi” var. Atak evresi 2-10 gün arası sürüyor, hızlı kilo verdiriyor vücudu bir şaşırtıyor. Seyir evresinde iş biraz değişiyor, hedef kilonuza doğru uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Farklı besinler ekleniyor. Güçlendirme evresinde ne kadar kilo verdiyseniz x 10 gün diyetinize devam ediyorsunuz ama birkaç ödül giriyor daha da rahatlıyorsunuz. Son evre yani koruma evresinde de diyetin temelini devam ettiriyorsunuz, sporu hayatınızın bir parçası haline getiriyorsunuz. Dukanı bir diyet olarak değil de hayat felsefesi olarak devam ettiriyorsunuz. Yulaf kepeğinizi eksik etmiyorsunuz, karbonhidrata ve yağa yumulmuyorsunuz. Ne kadar proteini sınırsız tutsa da işin özü aşağıdaki fotoğraftaki gibi aslında;

crm-projeleri-is-cozumleri-dukan

Şimdi Dukan’a karşı çıkanları onu sağlıksız olarak nitelendirenleri bir kenara bırakalım ve eğer Dukan yapıp da başarıya ulaşırsanız bunu nasıl becermiş olursunuz ona bakalım yani Dukan’ın sistematiğini çözelim. Zaten biz ne diyetisyeniz ne de sağlık uzmanı olayı CRM’e ve CRM projelerine bağlayacağımız için ha Dukan ha X diyeti fark etmez, takılmayın yani.


 

1) Dukan’ın aşamaları ve bir takvimi var. Hangi evrede ne olacağı, ne yeneceği, kuralların ne olduğu açıkça belli. Örneğin, 20 kilo vermek istiyorsanız aşağı yukarı 1 yıllık bir takvim sizi karşılıyor ve hangi aşamada yaklaşık olarak kaç kilo vereceğiniz size belirtiliyor.

CRM’li Sorular 1:

Peki CRM projelerinizde şirket içinde olsun, projeyi yürüttüğünüz çözüm ortağıyla olsun bir takvim çıkartıyor musunuz? Stratejiniz var mı ? Hangi aşamada bu kuracağınız sistemden ne ölçüde faydalanacağınızı belirtebiliyor musunuz?

2) Dukan’ın bir temeli var. Protein ve yulaf kepeği. Hatta yulaf kepeğinin kritik bir önemi var. Seyir devresinde bu gruba sebzeler de ekleniyor. Karbonhidrat ağırlıklı besinler, şekerler, %10’dan fazla yağlı yiyecekler yasak. Bunun için katı kuralları da biliyorsunuz, esnetebileceğiniz yerleri de.

CRM’li Sorular 2:

CRM projenizi belli bir temele oturtuyor musunuz? Yazılımdan, danışmandan şu değeri almazsak bu iş olmaz diyebiliyor musunuz? Projenizin karakteristik özelliği ne ? Kırmızı çizgileri var mı ? Bunları proje ekibi ve sonrasında bu uygulamadan etkilenecek tüm şirketiçi/şirketdışı dahiller net bir şekilde biliyor mu?

3) Dukan eğer diyetten güçlendirme ve koruma evresini tamamlamadan vazgeçerseniz kaybettiğiniz kilonun iki katını bile geri alabilirsiniz diyor, bir caydırma mevcut ve uyarı açıkça karşı tarafa iletiliyor.

CRM’li Sorular 3:

CRM projenize bir ton yatırım yaptınız. Buna yazılım, danışman, eğitim maliyetlerini ve çalışanlarınız harcadığı eforu katalım. Ya proje başarısız olursa ne olacak? Ya da çalışanlarınızın/ekip arkadaşlarınızın projeyi başarıyla yürütmek için motivasyonu ne? Yapmazlarsa yaptırımı ne ve de şirket için zararı ne ? Bunu herkes net bir şekilde bilip mi yoluna devam ediyor? Yoksa günü mü kurtarıyorlar?

4) Dukan ile ideal kiloya ulaşsanız dahi bir güçlendirme evresi yapmanız gerekiyor. Yani seyir evresi sonunda 20 kilo verdiyseniz 20 * 10 = 200 gün güçlendirme evresiyle diyete devam etmelisiniz.

CRM’li Sorular 4:

Öncelikle CRM uygulamanızla ulaşmak istediğiniz hedef net bir şekilde belli mi ? Bu hedefe ulaştıktan sonra mevcut düzeni korumak ve güncel trendlere/teknolojilere ayak uydurmak adına bir sistemi güçlendirme evreniz mevcut mu? Bu aşamaya yönelik fikirleriniz neler?

5) Dukan bir diyetten ziyade beslenme biçimi belki de dolaylı olarak bir hayat biçimidir. (Oppaa gangnam style gibi) İstenilen kiloya ulaşıldıktan sonra ve bu güçlendirme evresiyle pekiştirildikten sonra bile diyete belli temellerde, ölçülerde devam edilir. Yaşam boyu sürdürülmeye çalışılır.

CRM’li Sorular 5:

Günü mü kurtarıyorsunuz, yılı mı kurtarıyorsunuz? Yoksa gerçekten şirketiniz için ömür boyu belli temellerde gidecek ve güncellenerek daha da güçlü olacak bir CRM mantığını ve uygulamasını inşa ediyorsunuz? İkisi arasındaki fark başarının kilidi olacaktır.


 

Toparlarsak, ne yaparsanız yapın uzun soluklu bir CRM mantığına ve uygulamasına sahip olmaya bakın. Yukarıda sorduğum sorulara yanıt bulmaya çalışarak işe koyulmak ve işi sonuçlandırmak yardımcı olabilir.

Hah bir de ekmeği kesin yulaf kepeğinden çok güzel tarifleri sofranıza sokun. Bol protein, bol süt ürünü, bol yürüyüş hadi kolay gelsin.