Domuz Yağlı Cipsle Müslümanların Ramazanı Kutlanır Mı?

“Onur kardeşim yine ilgi çekici başlığı çakıp bizi getirdin yazıya ama hadi bakalım ne çıkacak altından” diyorsanız yanılmıyorsunuz. Yine bir olayı bir mottoya bağlayacağım ve farklı bir boyuta taşıyacağım. Fakat öncesinde biraz heyecan katalım, olayla ilgili merak uyandıralım. Canımız, kanımız Polat Alemdar ile birlikte en büyük milli kahramanımız Acun ne diyor? “Ben bir şeyi iyi yapıyorsam o da insanlarda merak uyandırma işidir” diyor ya da buna benzer bir şeydi şimdi tam hatırlayamadım Allah affetsin.

Efendim olayımız iki, üç hafta kadar öncesinde bir Tesco mağazasında geçiyor. “Tesco ne ki Onurcum, bilemedim şimdi ama dur anlıyormuş gibi yapayım da havam olsun” diyorsanız bu kardeşiniz diğer blog yazarları gibi sadece show yapmak için yazmadığından, kendisinin bildiği her şeyi başkasının bilmesinin zorunlu olmadığının bilincinde olduğundan yine bir amme hizmeti yapıyor ve okurları için Tesco’nun Viki’sini de veriyor.

Tesco, merkezi İngiltere’nin Cheshunt şehrinde bulunan İngiltere’nin en büyük süpermarketler zincirini oluşturan firmadır. Gıda satışı yapan marketler zinciri arasında Wal Mart, Carrefour, ABD ve Fransa’dan sonra en büyük 4. grubu oluşturur. [1]

1924 yılında T.E. Stockwell’den çok miktarda çay satın alan Jack Cohen isimli bir Yahudi tarafından kuruldu. Kaynak

Ne oluyor bu Tesco mağazasında, Pringles bir stand hazırlıyor ve Tesco müşterilerinin ramazanını kutlamak istiyor. Asıl amaç tabii ki de müşteriye şirin görünüp cipsleri daha fazla kişiye satabilmek. Peki burada ne terslik var derseniz, olay aşağıda görselini bulacağınız noktada kopuyor.

pazarlama-crm-ramazan-domuz-pringles-tesco

Fotoğrafta gördüğünüz üzere bir ramazan kutlaması var fakat Pringles Bacon’lı yani bildiğiniz domuz içeriğine sahip. “Eee bu ne perhiz bu ne domuz yağlı pringles” diyorsanız haklısınız, “bak şimdi yukarıda Tesco’yu Yahudi biri kurdu dedik olayı farklı noktalara de çekerler zaten Pringles Amerikan Kellogg’s markası bak valla Müslümanlar bu işe ne der?” diye sorguluyorsanız yine haklısınız. Zira bu görsel Twitter’da paylaşıldıktan sonra Müslümanlar tarafından bir hayli tepki görmüş, ülkemizde de Ekşisözlük gibi mecralarda tartışılmış ve sosyal medyada değinilmiş. Klasik mantıkla “bunlar Amerikan’ın oyunu”, “Müslümanlara yapılan büyük ayıp”, “Pringles’tan büyük rezalet”, “Tesco’nun subliminal mesajı” temalı paylaşımlar olmuş.

Şimdi olayın aslına bakalım, aslında mesela şu işletme mottosunu doğrular nitelikte: “Good strategy, bad execution” yani Türkçe mealini yazmak gerekirse: “kardeşim iyi, güzel strateji ama bunu hayata kim geçirecek? Nerede bizde o akıllı iş gücü, vizyoner müdürler. Peeh senin iş yatar”

Benim araştırmalarıma ve yorumlamama göre yukarıdaki olayın aslı şu: Pringles marka yönetim ekibi, Müslümanlara şirin görünelim diye ramazan mesajlı standlar tasarlatıyor ve içine de “Pringles Original 190G” koyarız, satarız diyor. Strateji böyle kuruluyor. Pringles Original 190G ürünün Tesco linki burada. Linkte göreceğiniz üzere bu ürünün görselinde cipsin etrafını saran yıldız figürleri var. Aynı yıldızlara yukarıdaki skandal fotoğraftaki standta da rastlanıyor yani açık ki stand Pringles Original 190G için tasarlanmış.

Gelelim madalyonun diğer tarafına. Ortalığı karıştıran Pringles Smokey Bacon 190G ürünün linki de burada. Bakacak olursanız rengi Pringles Original 190G ile aynı fakat görselinde cipsin etrafını yıldızlar değil acıyı simgeleyen buharımsı figürler kaplıyor. Yani olay şimdi netleşiyor. Pringles Original 190G için tasarlanan Ramazan standına aynı renkte Pringles Smokey Bacon 190G koyuluyor. Smokey Bacon domuz yağı içerdiği için, adında bile domuz geçtiği için de insanların sinirlerini zıplatmaya yetiyor. Büyük ihtimal bir merchandizer’ın dalgınlığı, hatası ya da trollemesi sonucu böyle bir durum oluşuyor fakat sonuç gerçekten Tesco için de Kellogg’s grubu için de hüsran. Kaş yapalım derken iki gözü de oymuş atmışlar.

Peki sizce hata kimin? Beyin fırtınasına davet ediyorum sizi ? Aklıma gelen seçenekleri sayıyorum. Siz bu seçeneklerden hangisine inanıyorsanız Linkedin’de, Twitter’da cevabınızla birlikte paylaşıp diğer kişileri de konuya dahil edin, lütfen.

a) Kellogg’s grubunun Pringles Shopper Marketing ekibi suçludur. Çünkü standı Pringles Original için tasarlatmışlardır fakat aynı renkteki, domuz yağı içeren Smokey Bacon ile bu ürünün karıştırılma ihtimalini düşünmemişlerdir. Bu duruma bir önlem almamışlardır.

b) Kellogg’s grubunun marka yönetim ekibi kadar İK ekibi de suçludur. Marka yönetimi ekibi oluşturulurken gerekli “diversity” yani “profil çeşitliliği” sağlanmadığı için bu tarz durumlarda olaya farklı bir boyuttan yaklaşan kimse olmamıştır ya da ekipte/komşu ekiplerde herhangi bir Müslüman çalışmadığı için kişiler olaya bu açıdan bakma gereksinimini hissedememişlerdir. (Varsayıma dayanır)

c) Tesco yönetimi suçludur. Merchandizer’ın hatasını denetleyecek herhangi bir denetim sistemi, çifte kontrol sistemi yoktur ve böyle bir olayda markanın hücuma uğramasına sebep olmuşlardır.

d) Tesco’dan bağımsız, tamamen Merchandizer efendinin suçudur. İki ürünü birbirine karıştırırsa olacağı budur, hem hiç mi düşünmemiştir bu Müslümanlar domuz eti yer mi, bu işte bir terslik var diye.

e) Merchandizer’ın ufak bir hatası sonucu olmuştur, dalgınlıktır, büyütülecek bir şey yoktur. Tesco’da çalışan bu kişi Müslümanların domuz eti yemediğini bilmiyordur ve bilmek zorunda da değildir. Olay basit bir rafa, yanlış ürün dizilme işlemidir. Müslümanlar gereksiz galeyana gelmiştir.

Benim aklıma gelen seçenekler bunlar, sizin de aklınıza gelen başka ihtimaller varsa lütfen ekleyin. Son bir soruyla yazıma son veriyorum. Böyle bir kriz durumunda, Tesco’da ya da Pringles’ta çalışıyor olsaydınız ve tabii ki de krizi çözmekten sorumlu olsaydınız ne yapardınız? Açıklamanız ve sonrasında alacağınız aksiyonunuz ne şekilde olurdu?

Patlatın Linkedin’inizde, Twitter’ınızda, Facebook’unuzda bir yorum, ortam case study’ci görsün =)