Hey Cortana, Annemler Nerede ?

Bu yağmurlu pazar gününde dertsiz başıma dert almak istedim ve Şişli’den Sabiha Gökçen Havalimanı’na doğru yola koyulma kararı aldım. Aradaki uzaklığı bilmeyenler için nasıl anlatabilirim diye düşüneyim. Tamamen atıyorum ama herhalde bir İzmir – Manisa, Ankara – Eskişehir kadar vardır aradaki uzaklık. Düşünün bu mesafeyi, E kodlu otobüslerle ve metrobüsle aşmaya çalıştığınızı.

Sabiha Gökçen’e gitmek istememin sebebiyse gurbette kaldığım süre boyunca hasret düştüğüm anam, anam garip anam çilekeş anamı ve babam beyefendiyi görmekten ibaretti. Kendileri bir uçuş için İstanbul’u aktarma merkezi olarak kullanacaklardı. Onlar uçağa binmeden once uçak saatlerini ve kalkış merkezlerini not aldım. Adettendir uçağa binmeden çaldırın dedim. Ben oradan anlayım dedim siz ne zaman kalkacaksınız, ben de erkenden gitmem rötar falan olursa.

Yanında misafir olduğum, Microsoft’ta stajını yapan dahi arkadaşım ben annemlerle konuşurken uçuş numarasını bulmuş. Tam hatırlamıyorum şimdi onun için uyduracağım “PC 458″ gibi bir şeydi. Dedi ki bana, Windows Phone’undan Cortana’ya uçuş kodunu söylesene. Dedim neden annemler çaldıracak ya işte, ne gerek var her şeyi dijitalleştirdiniz de şöyle de böyle de. Dedi, sen uzatma söyle.

Arkadaş hatrı için pişmiş tavuk göğsü bile yenir. (Dukancılara selam olsun, bol protein) Ben de aldım Nokia Lumia 1520’mi elime, dedim ki “Hey Cortana, PC 458″ (Not: Cortana, Windows Phone’ların dijital asistanı. Hani iphone’da siri var ya onun gibi bu da Cortana)

Cortana ne yapsa beğenirsiniz “laaaap” diye uçuşu önüme getirdi. Bir de bu uçuş hakkında bildirim almak ister misiniz dedi ? “İsterim canım” dedim. Annemler havalimanına gitmiş, check-in falan derken havalimanında vakit geçiriyorlar. Benim Cortana o sırada uçağın zamanında mı kalkacağını, tahmini kalkış ve iniş saatlerini gösteriyor tabii. Kalkınca haber verdi sağ olsun, planlanan 11.40’tı ama 12.00’de kalktı bak aklında olsun diye. Sonra ben arada bakıyorum Cortana’ya uçak düştü mü kaldı mı Allah korusun diye, asıl olay o sırada gerçekleşti.

Cortana inişin yaklaşmasına belli bir müddet kala bir bildirimde bulundu. Grafiklerle ve verilerle dedi ki “İstanbul’un trafiği şu an gördüğün üzere bu durumda, Sabiha Gökçen’e farklı ulaşım şekilleriyle şu kadar dakikalarda varabilirsin, evden çık. Arabayla gideceksen navigasyonun hazır, Here Drive app’ine geçmek istersen tek dokunuş yeterli, Sabiha Gökçen’e kadar trafik durumunu ve yolu sana göstereceğim.”

Ne diyeyim ki =) Dijital asistan dediğin böyle olur. Dijitallik iyi, güzel, hoş ama aileye kavuşmak gibisi yok! Teknolojiye fazla kapılıp ailenizi ve sevdiklerinizi ihmal etmemeniz dilekleriyle yazımı bitirirken bir de konuyla ilgili bir video eklemek isterim.