Kitap Tavsiyesi: CRM – Yavuz Odabaşı

Babil.com’un bankadan güzeli enpara.com’a %50 indirimi bir süredir aklımı kurcalıyordu. Ağustos ayında son bulacağını duyunca hadi fırsatı kaçırmayalım kitaptan zarar gelmez dedim, verdim siparişi. Aldığım 7 tane kitaptan ilk olarak Prof. Dr. Yavuz Odabaşı‘nın Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) ile başladım.

Gündelik yaşamda, feedly.com üzerinden CRM ile ilgili onlarca blog takip ediyorum. Yazarların crm ile ilgili düşünceleri, şirketlerin uygulamaları, best/worst case’ler (tr: yapılmış en başarılı ve en başarısız uygulamalar/çalışmalar) bu konuda gelişmek isteyenler için yardımcı oluyor. Fakat CRM konusunda yazılmış “temel kitaplar” bir önceki cümlede söylediğim yardımcı elemanların(bloglar, makaleler, uygulama örnekleri vs.) zeminini inşa eder nitelikte oluyor.

Bundan dolayı yalın bir dille yazılmış “temel kitapları” okumanın yararı büyük oluyor. Her gün kat kat çıktığınız gökdeleninizin bir yandan da temelini ve zeminini güçlendirmiş oluyorsunuz böyle kitapları okuyunca. Sözün özü, Prof. Dr. Yavuz Odabaşı’nın Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) adlı kitabını okumanızı tavsiye ediyorum.

musteri-iliskileri-yonetimi-crm-pazarlama-yavuz-odabasi

Bu tavsiyem sadece, CRM ile ilgilenen beyaz yakalılar, akademisyen adayları, öğrencilere yönelik değil tüm çalışanlara yönelik. Bir şirket var oluyorsa müşterileri sayesinde var oluyor. Müşteriyle birebir iletişime geçmeyen profesyonellerin bile CRM mantığını oturtması ve müşteri odaklı bir şekilde işini yapıyor olması şirketi güçlendirecek başlıca unsurlardan. Ondan dolayı, bir AR-GE mühendisinin de imalat sorumlusunun da muhasebecinin de satış – pazarlamacı kadar CRM’e önem vermesi gerektiğini düşünüyorum. Yani bu kitabı tüm profesyonellerin okumasını tavsiye ederim. Öğrenciler, akademisyenler, akademisyen adayları zaten ne bulursa götürsün =) kitap ayırt etmeksizin saldırsın derim vakitleri oldukça.

Hemen sipariş etmek isterseniz de üç beş siteden link ekliyorum. Ayrıca Yavuz Odabaşı’nın da kendi sitesinden bir link ekliyorum, kendi yorumlarını inceleyebilirsiniz.

http://www.idefix.com/kitap/musteri-iliskileri-yonetimi-crm-yavuz-odabasi/tanim.asp?sid=BFPPBNFLS2ZIRFS4CYSY

http://www.kitapyurdu.com/kitap/satista-ve-pazarlamada-musteri-iliskileri-yonetimi/77445.html

http://www.babil.com/urunler/1508330/satista-ve-pazarlamada-musteri-iliskileri-yonetimi-crm-819414

http://www.dr.com.tr/kitap/musteri-%C4%B1liskileri-yonetimi-crm/yavuz-odabasi/egitim-basvuru/%C4%B1s-ekonomi-hukuk/yonetim-%C4%B1s-gelistirme-kalite/urunno=0000000652080

http://www.savaskitap.com/Satista-ve-Pazarlamada-Musteri-iliskileri-Yonetimi-CRM-Prof-Dr-Yavuz-Odabasi_9459.html#0

http://yavuzodabasi.com/kitaplarim