Pazarlama ve CRM Bloğunuz Yenilendi

Uzunca bir sürenin ardından yeni sitemdeki ilk yazımı yazıyor ve önümüzdeki günlerde sizlerle olacak güzel pazarlama ve crm yazılarının da müjdesini veriyorum. Pazarlama ve CRM Blog sayfamı yaklaşık 9 aydır http://blog.onurkoc.com.tr adresinden sizlere ulaştırıyordum. Sıkı takipçilerin fark edeceği üzere sitede bazı problemler vardı. Bunların bazıları teknik bazılarıysa içerikseldi. Tatil dönemimde blog sayfama bir çekidüzen vermek istedim ve iş sandığımdan da kapsamlı oldu. Sizle bu süreci ve yaptığım değişiklikleri paylaşmak istiyorum. “Neden, bize ne? Ne yaptıysan yaptın, her yaptığın önemli mi zannediyorsun ha lanet olası federal” diyorsanız bir sakinleyin. Lavanta koklayın iyi geliyor.

Bu yenilenme sürecindeki yaptıklarımı optimizasyonun ne kadar kritik olduğunu ve core business’a yoğunlaşmanın önemini vurgulamak için yazıyorum. Hem dijital dünyada hem de gerçek hayatta sizlere yardımcı olabilecek notları paylaşmak istiyorum.


 

 

Öncelikle optimizasyondan ve yenilenmeden önce blogta ne gibi eksiklikler/problemler vardı:

1) Yavaş açılıyordu. (4-5 saniye civarı, duruma göre 7-8 saniyeyi buluyordu)

Tanımı & Önemi: Google amca kızıyor, SEO puanını geriye çekip seni sıralamada arka sıralara atabiliyor. Son kullanıcı açısından da sıkıntı var, eğer birkaç yazını beğendiyse ve site içerisinde gezmek istiyorsa her sayfanın açılışını beklemek zaman kaybından başka bir şey değil.

Çözümü: Hosting firmamı değiştirdim. WordPress’in mümkün olan kodlarını html’e çevirdim. Database’den gelen sorguları azalttım, eklentileri kaldırdım. Blogun varlığının ana sebebi olan, core business’ı olan “yazıya” yoğunlaşmasını sağladım. Şu an 1-2 saniye içerisinde açılıyor sayfa, gayet hızlı.

2) Yazılar zor okunuyordu.

Tanımı & Önemi: Okuyucuların gözünü yoran bir font ve daha önemlisi de neredeyse tüm ekranı kaplayan sayfa uzun yazıları okunmaz kılıyordu. Okuyucu sürekli gözünü soldan sağa gezdirmesi gerektiğinden bir noktadan sonra yoruluyordu ve de hızlıca bir göz atıp çıkamıyordu. Sonuç olarak memnuniyetsizlik bende bile vardı ki okuyucularım da olmasın. Bounce rate’i de artıran bir durumdu. Bir de fotoğraf eklentileri ortalanmıyordu.

Çözümü: Fontu değiştirdim. Yeni font görsellik açısından daha basit görünebilir, havasını kaybetmiş olabilir ama bence daha az göz yoruyor. Sayfayı küçülttüm sağdaki ve soldaki boşlukları artırdım. Böylece okuyucu gözünü sağa ve sola çok kaydırmadan, tek bakışta daha çok kelime okuyabilir. Okuma bir hayli kolaylaştı. İlgi dağıtan diğer öğeleri de kaldırdım. Fotoğraf eklentilerini de bir kod yardımıyla çözdüm.

3) Pop – Up Sorunu

Tanımı & Önemi: Blogta gezinirken ya da tam yazıya dalıp gitmişken bir pop-up çıkıyordu ve ilgiyi dağıtıyordu. Ayrıca bazı tarayıcılar için de problem yaratıyordu.

Çözümü: Şimdilik kaldırmayı denedim. Blog yazılarına abone olunması adına başka bir yöntem düşüneceğim. Şimdilik sizi rahatsız edecek herhangi bir kısım ve pop-up yok.

crm-pazarlama-blog-marketing-optimizasyon-wordpress

4) Blog yolunda hızla ilerliyordu fakat tam rayını bulamamıştı.

Tanımı & Önemi:
Ben içinde her şeyin olduğu bloglardan nefret ediyorum. Bence her blog belli bir konu üzerinde olmalı. Ben bu anlamda CRM ile yola çıkmıştım fakat pazarlamanın crm ile iç içe olan kısımlarından ötürü pazarlamayı da dahil etmiştim. Sonrasında ise pazarlamanın ilgi çeken konularının cazibesine çok kapıldım ve blog bir ara reklam eleştiri bloğuna doğru dönüşüm geçirmişti, CRM ve CRM iş çözümleri bu dalganın gazabına uğramıştı. Bloğu rayına oturtmak okuyucuların kafası karışmaması ve bloğun kalitesinin yükselmesi adına önemliydi.

Çözümü: Toplamda 160 yazının 70 tanesini kaldırdım. Bloğun bundan sonrası için daha çok CRM ağırlıklı olmasına dikkat edeceğim. Geriye kalan yazıları da tekrar gözden geçirip fotoğraf eklentisi sorunlarını ve yazım hatalarını çözmeye çalıştım fakat gözden kaçan olduysa şimdiden affınıza sığınıyorum.

5) Site linki uzun ve akılda kalması adına zorlayıcıydı.

Tanımı & Önemi: blog.onurkoc.com.tr adresi uzun kalıyordu, içinde bloğun konusu olan pazarlama ve crm kelimelerini içermiyordu(SEO açısından önemli, Google dayı seviyor) Bir de çok kişisel blog izlenimi veriyordu. Türkiye’deki kişisel bloglarda da abilerimiz/ablalarımız her aklına geleni yazdığı için daha çok pazarlama ve crm üzerine konumlandırmak istediğim bloğun ilk izlenimi yanlış oluyordu.

Çözümü: pazarlamacrm.com olarak değiştirdim adresi. Daha akılda kalıcı olduğunu düşünüyorum. pazarlama ve crm aklımda kaldı da com muydu net miydi diye düşünmeyin diye de .net’i de aldım =) Her şey sizin için.

6) Avukatlar ve şirket yöneticileriyle çok haşır neşirdik.

Tanımı & Önemi: Türkiye’de farklı bir şey yapıyorsanız ve biraz da birilerinin yanlışını konuşuyorsanız hemen başınıza beklenmedik bir olay gelmesi kesin sanırım. Gazetecilere, yazarlara baskı yapılıyor hadi onu onaylamasam da anlıyorum adamlar milyon kişilere ulaşıyor. Ben şurada kaç kişiye ulaşıyorum da zahmet edip avukatlarıyla yüz göz ediyorlar ya da eşten dosttan haber yolluyorlar onu anlamıyorum. Eleştirilmekten korkmaya gerek yok.

Çözümü: Firmaların faaliyetlerini eleştirmeyi azaltacağım ve yazdığım yazılarda da firma ismi geçmesini engellemeye çalışacağım. Bakalım nasıl olacak göreceğiz.


Sonuç olarak, bir blog sayfanız varsa amacınız yazılarınızı insanlara ulaştırmaktır. Sizin core business’ınız yani ana faaliyet konunuz tamamen budur. Binbir türlü eklenti, javascript, kod, tema özellikleri sizi asıl işinizden uzaklaştırıyorsa yani yazılarınızı karşı tarafa iletmekte güçlük yaratıyorsa sallayın gitsin. İnsanlar hızlı bir şekilde sitenizi açıp yazılarınızı gözü yorulmadan okuyamadıktan sonra günde 1 milyon kişi sayfanızı ziyaret etse ne olur mutsuz olup giderler.

Aslında bu sunduğunuz ürünler için de geçerli. Bırakın ürünü kendiniz için de geçerli. Bu hayatta sizin ya da sorumlu olduğunuz ürünlerin/görevlerin ana faaliyet konusu nedir? Ne olmazsa olmaz, ne olmazsa para/ün/sağlıklı yaşam kazanamazsınız? Analiz edip sizi bu amaçtan alıkoyan şeyleri tanımlayıp ortadan yok etmeniz hem dijital dünyada hem gerçek dünyada önem arz ediyor.

Benim optimizasyon hikayem bu şekilde, sizin de bir an evvel yola koyulup core business’ınıza yoğunlaşmanız dileğiyle …